redstone.cz

Při odstraňování plísní na zdivu a jiných porézních plochách se vyvarujte použití odstraňovačů obsahujících chlór a jeho sloučenin. Tyto odstraňovače plísní obvykle jako účinnou látku obsahují chlornan sodný. Při aplikaci těchto odstraňovačů postřikem to z hlediska našeho zdraví není žádná hitparáda … sloučeniny chlóru – konkrétně chlornan sodný vylučuje po aplikaci do vzduchu chloroform, který je toxický. Leptá sliznice našeho dýchacího ústrojí, ve vyšších koncentracích způsobuje ospalost, malátnost, bolesti hlavy, je dráždivý ...

Tyto odstraňovače mají bohužel i další nevýhodu. Chlornan sodný, který se po aplikaci rozkládá na chlorid sodný a vodu. Chlorid sodný (kuchyňská sůl) je silně hydroskopický (váže na sebe vzdušnou vlhkost a vodu z okolí aplikace). Kde je voda, tam je plíseň. Sebereme-li plísni vodu, přestane existovat. Cílem je tedy mít místo aplikace správného odstraňovače následně suché.

Po aplikaci těchto odstraňovačů sice plíseň krátkodobě odstraníme, ale místo aplikace bude trvale vykazovat zvýšenou vlhkost a tím se následně vytváří ideální podmínky pro vznik nové plísně. Čím intenzivněji budeme těmito „chlorové odstraňovače“ na místo postižené plísní aplikovat, tím větší množství chloridu sodného a vody se bude na povrchu plochy usazovat. Povrch bude více mokrý a tím více bude místo aplikace náchylnější k následnému vzniku plísní. Ironie? V tomto případě odstraňujeme plíseň protiplísňovým prostředkem, který nám po jeho aplikaci vytváří ještě příznivější podmínky pro růst plísně nové. Je proto dobré zvážit, zda „chlorové odstraňovače“ použít v případech, kdy se nám jedná o trvalé odstranění plísní. Chlorové odstraňovače jsou prostředky osvědčené a dobré v případech nevyhnutelné nutnosti plísně odstranit na neporézních površích s následným omytím povrchu, krátkodobě a chránit tak jiné priority, jako je například lidské zdraví ... situace po povodních, hrozby epidemií, atd.

Obvykle při třetím použití „chlorových odstraňovačů“ se stává cca 30 % plísní na ploše proti těmto odstraňovačům rezistentní – následovně odolávají očekávaným účinkům těchto odstraňovačů. Díky tomu, že sloučeniny chloru nám přirozeně páchnou (inteligence těla nám velí vyhnout se jim), mohou je výrobci opatřovat různými organickými látkami – tenzidy, parfemací a ty spolu s chlornanem sodným mohou dát vzniknout chlorovaným těkavým organickým sloučeninám. Tyto sloučeniny umocňují efekt chloroformu a zvyšují riziko karcinogenního bujení našich buněk. Pouhým vdechováním mohou zvyšovat potenciál onemocnění rakovinou.

Díky výrobním nákladům na odstraňovače plísní, kde je účinnou látkou chlorid sodný, chlornan sodný, hydroxid sodný, uhličitan sodný, formaldehyd ... patří tyto zpravidla do cenové skupiny levných odstraňovačů. Daní za nízkou cenu mohou být nepříjemné vedlejší účinky těchto přípravků. V bezpečnostních popisech se setkáme s výrazy o toxicitě a dráždivých účincích. Na etiketách nebo v Bezpečnostních listech se zpravidla označují oranžovou značkou DRÁŽDIVÝ.

Máte jinou zkušenost nebo jiný názor?

Poradenství, zastoupení redstone GmbH pro Českou republiku a Slovenskou republiku

ENSAN s.r.o.
Ing. Jaroslav Zima
294 74 Hlavenec 5

+420 602 221 220
 moc.liamg@enotsder.amiz
 www.redstone.cz
 www.ensan.cz

Prodej, servis a poradenství pro Českou republiku

Meffert ČR spol. s r.o.
Do Čertous 2627/9
Praha 20, okres Hlavní město Praha

Otevírací doba: po-pá 7-16:30 hod.

 Zelená linka: 800 156 612
 zc.treffem@treffem
 zc.treffem@ykvandejbo
 www.meffert.cz

Sekretariát
Tel.: 326 375 830 
Fax: 326 375 831

Obchod
TEL.: 326 375 820-1
FAX: 326 375 822
 mapa webu